OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Edguy zvolili stratégiu čo rok to nový album a zdá sa, že toto rozhodnutie im viac než prospieva, pretože v albume Theater Of Salvation sa skrýva hotový skvost. Podľa kritikov a aj mnohých fanúšikov sa jedná o ich najlepšiu nahrávku vôbec.
Doteraz vždy po dokončení nahrávania sa v kapele udiala nejaká personálna zmena a inak tomu prirodzene nie je ani tu. Tobias Sammet prenechal basu svojmu kolegovi – mimochodom ďalšiemu Tobiasovi – Exxelovi a zostava sa tým sformovala do takej podoby ako ju poznáme aj v súčasnosti. To, že si Sammetovu basgitaru už nevychutnáme ako napr. v skladbe Fairytale z predchádzajúcej dosky, je celkom pochopiteľné. O Tobiho vyťaženosti v kapele asi nikomu netreba hovoriť... Druhou vecou sú koncerty, ktoré si jednoducho vyžadujú maximálnu koncentráciu na spev. Takže týmto krokom vstúpili Edguy do ďalšej etapy svojej úspešnej kariéry.
Chalani sa riadili heslom to najlepšie na koniec a tak titulný epický song Theater Of Salvation napriek svojmu poradiu logicky dominuje. Chórové intro ešte viac umocní pôsobivá predohra, plynulo prechádzajúca do spevu, ktorý vyústi do skvelého, chytľavého refrénu. Nasleduje gitarový predel a srdcervúci spev. Kratšia pasáž na odľahčenie, vzápätí Tobiho démonické odriekavanie „hallelujah“, pridá sa zbor a návrat k refrénu, kde všetko pomaly doznieva... Skladba sa svojou monumentálnosťou približuje Avantasii a Tobias v nej asi po prvýkrát naozaj demonštroval, že napísať Avantasiu bol pre neho celkom prirodzený krok.
Ostatné skladby samozrejme v ničom nezaostávajú. Už len taká speed metalová hymna Babylon po úvodnom intre perfektne nažhaví a zapríčiní neodolateľnú túžbu po ďalšej dávke kvalitného melodického metalu. (Aj keď musím sa priznať, že na základe Babylon zastúpenej na jednej kompilácii som Edguy nemilosrdne odsúdila za tekvičkových vykrádačov. Ako hlboko som sa mýlila!).
Po atraktívnej The Headless Game, najmä čo sa refrénu týka, prichádza na rad famózna skladba Land Of The Miracle. Dominuje v nej klavír, precítený spev a nádherné navrstvené vokály. Vo Wake Up The King akoby gitary a bicie spúšťali mašinériu, kde navyše Tobi v opakujúcom sa ústrednom motíve predvádza svoje hlasové výšky. Určité uvolnenie prináša so sebou Falling Down. Povedala by som, že ide o typickú edguyovskú vec, ktorú zvýrazňuje charakteristicky zafarbená Jensova gitara.
Arrows Fly trochu nadväzuje na päťku, ale vynahradí to najmä kvalitnými bridgemi nasledujúca Holy Shadows. V Another Time odhaľujú Edguy svoju nežnú tvár, lepšie povedané jej hlavný protagonista, pretože až na dva tracky je výhradným autorom hudby a textov. Na hudbe k The Unbeliever sa podieľal aj gitarista Jens. Skladba je výrazne tvrdšia, postavená na mohutných zboroch a bohatých variáciách v Tobiho hlase.
Čo dodať na záver? Album Theater Of Salvation hovorí sám za seba. Snáď len tým, čo Edguy bližšie nepoznajú alebo nimi dokonca pohŕdajú, odporúčam zájsť do Divadla a nechať ho na seba pôsobiť. Oplatí sa to.
Album Theater Of Salvation hovorí sám za seba. Snáď len tým, čo Edguy bližšie nepoznajú alebo nimi dokonca pohŕdajú, odporúčam zájsť do Divadla a nechať ho na seba pôsobiť. Oplatí sa to.
9,5 / 10
Tobias Sammet
- zpěv
Jens Ludwig
- kytara
Dirk Sauer
- kytara
Tobias Exxel
- basa
Felix Bohnke
- bicí
1. The Healing Vision
2. Babylon
3. The Headless Game
4. Land Of The Miracle
5. Wake Up King
6. Falling Down
7. Arrows Fly
8. Holy Shadows
9. Another Time
10. The Unbeliever
11. Theater Of Salvation
Space Police: Defenders Of The Crown (2014)
Age Of The Joker (2011)
Tinnitus Sanctus (2008)
Rocket Ride (2006)
Hellfire Club (2004)
Burning Down The Opera (2003)
Mandrake (2001)
The Savage Poetry (remastered 2CD) (2000)
Theater of Salvation (1999)
Vain Glory Opera (1998)
Kingdom of Madness (1996)
The Savage Poetry (1995)
Datum vydání: Pondělí, 25. ledna 1999
Vydavatel: AFM Records
Stopáž: 63:24
Produkce: EDGUY
Studio: Rhoen – Records – Studio, Finnvox, Studio Nord
Tobi a spol. nám konečně dospěli :) Hlas se mu ustálil na dobře známé poloze i zvuk je daleko lepší a skladby... Je to magie... Babylon=definice Speed Metalul nejlepší skladby: 1. Land Of The Miracle 2. The headless Game 3. Theater of Salvation
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.